Od hercegovačkog sunca do kvantne preciznosti: Priča Martine Matuško
Priča Martine Matuško donosi rijetko viđenu kombinaciju upornosti, hrabrosti i iskrene ljubavi prema znanosti. Njena životna priča nije samo inspiracija — ona je dokaz da snovi nisu rezervirani samo za one s privilegijama, već su dostupni i onima koji imaju vjeru, strpljenje i volju da ustraju.
Djetinjstvo između granica i knjiga
Martina je rođena u Splitu, a djetinjstvo provela između Čapljine i Metkovića, gdje je pohađala osnovnu školu i prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Odmalena je pokazivala radoznalost prema znanju i otkrivanju svijeta. Prisjeća se jednog ključnog trenutka:
„Prva ocjena iz fizike bila mi je dvojka. Tada sam sebi rekla – dokazat ću da mogu, ako se dovoljno potrudim.“
Taj trenutak, koji bi za mnoge bio obeshrabrujući, u Martini je probudio trajnu odlučnost da nikada ne odustaje od onoga što voli.
Unatoč sumnjama — ka znanosti
Kad je u srednjoj školi kazala da želi studirati fiziku, dočekana je s podsmijehom. Ipak, to je nije spriječilo da upiše dvopredmetni studij matematike i fizike u Mostaru.
„Slijedila sam svoje snove i upisala fiziku, vjerujući da uz pošten trud mogu uspjeti i ostati u BiH.“
Nažalost, realnost je bila drugačija — kraj studija obilježila je spoznaja da su profesionalne mogućnosti u domovini ograničene.
„Mnogi će reći da sam trebala ostati i boriti se, ali moj svijet se srušio. Moje nade su se raspršile kao kula od karata.“
Novi početak u Njemačkoj — krpa, kasa i kod
Odlučila je otići u Njemačku, gdje je radila razne poslove — od trgovine do regrutacije, a zatim i kao softverski developer. Iako joj je posao donosio stabilnost, nije pronalazila onu unutarnju ispunjenost koju joj je znanost pružala.
Presudan trenutak došao je kada joj je poznanica poslala fotografiju s mikroskopa s doktorskog istraživanja:
„Pogledala sam tu sliku i ona je u meni probudila onaj prigušeni žar za znanošću. Pogledala sam redove koda ispred sebe i shvatila – to nije ta strast.“
Povratak znanosti kroz kvantnu metrologiju
Odlučila je da je vrijeme da se vrati onome što voli. Prijavila se na više doktorskih pozicija, a odabrala onu najizazovniju — doktorat iz kvantne metrologije u Francuskoj, na uglednom institutu FEMTO-ST.
Tema njezinog istraživanja bila je razvoj nove vrste atomskog sata, temeljenog na inovativnim pristupima u kvantnoj optici. Cilj je bio izgraditi uređaj koji može nadmašiti postojeće standarde preciznosti u mjerenju vremena i otvoriti vrata novim vrstama kvantnih senzora.
„Radila sam na eksperimentu koji zauzima tri velika optička stola. Bila sam prva doktorandica na tom projektu, eksperiment je tek trebao biti izgrađen. Bio je to znanstveni izazov iz snova.“
Ali nije stalo samo na tome.
Majčinstvo i doktorat — paralelne pobjede
Usred znanstvenog rada, uslijedila je još jedna životna prekretnica — postala je majka.
„Moj maleni dječak pratio je sve tri godine mog doktorata. Bio je i ostao moja najveća inspiracija.“
Martina je doktorirala unutar tri godine — u jeku pandemije, u stranoj zemlji, na kompleksnom eksperimentu, s djetetom i u vezi na daljinu. Iako ju je društvo često pokušalo obeshrabriti, posebno zbog majčinstva, nije odustajala.
„Pitali su me kako planiram završiti doktorat trudna, kao da je dijete samo moja odgovornost. A ja sam samo šutjela i radila. I uspjela.“
Poruka mladima: Vaše slabosti mogu postati snaga
Martina danas ne govori o svom putu da bi slavila sebe, već da bi inspirirala druge.
„Želim da svaki mladi čovjek koji se osjeća izgubljeno zna: poteškoće nisu znak da trebaš stati – nego da rasteš.“
Dodaje i:
„To što nismo rođeni s poznatim prezimenom ili u bogatoj zemlji ne znači da ne možemo postići velike stvari. Ponekad je to upravo ono što nas učini jačima.“
Priča Martine Matuško ne počinje slavom, nego sumnjom — ali ne završava porazom, nego pobjedom. I baš zato, njezin put od hercegovačke klupe do francuske znanstvene elite postaje priča koja nadahnjuje i podsjeća: snaga nije u tome da nikad ne padnemo, već da se svaki put — podignemo i krenemo dalje.