Profesor, istraživač, violinista i pionir eksperimentalne mehanike fluida u Jugoslaviji. Uveo je praktično eksperimentalno učenje i prvi na teritoriji Jugoslavije uveo predmet Mehanika fluida, neophodnu osnovu za proučavanje hidrotehničkih problema, kao i problema u mašinstvu. Njegov ugled je daleko prevazišao granice Jugoslavije.

Rani život i obrazovanje

Čapljina: the birthplace of Riđanović

Muhamed Riđanović je rođen 30.01.1930. godine u Čapljini, Kraljevina Jugoslavija. Osnovno obrazovanje je započeo u Mostaru a završio u Sarajevu. Drugu mušku realnu gimnaziju, danas Drugu gimnaziju je završio 1948. godine u Sarajevu. Obrazovanje nastavlja na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gdje je  1954. godine diplomirao na Hidrotehničkom odsjeku.

Uporedo s gimnazijskim školovanjem i studijem građevine, učio je i bavio se muzikom. Završio je Nižu muzičku školu u Sarajevu 1946. godine, Srednju muzičku školu u Beogradu 1951. godine i pohađao Muzičku akademiju u Beogradu u periodu od 1951. do 1954. godine. Bio je član orkestra Beogradske opere (1951-1954) i stalni član Sarajevske filharmonije (1954-1983). Svirao je violinu.

Početak i tok akademske karijere

Dok je studirao na Univerzitetu u Ajovi (Iowa), Riđanović je bio dio Simfonijskog orkestra kao violinista.

Bio je asistent Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu na predmetu Hidraulika od 1955. do 1963. godine. U tom periodu prvo je 1958/59. učestvovao u modelskim ispitivanjima hidrotehničkih fenomena u Hidrauličkoj laboratoriji Instituta “Jaroslav Černi” u Beogradu, a kasnije je bio na usavršavanju na Univerzitetu u Iowi, Sjedinjene Američke Države i stekao zvanje magistra hidraulike (1960) i doktora tehničkih nauka (1963).

Po povratku iz Sjedinjenih Američkih Država dolazi na Mašinski fakultet Univerziteta u Sarajevu, gdje u zvanju docenta od 1963, vanrednog profesora od 1967. i redovnog profesora od 1973. predaje Mehaniku fluida na odjeljenjima ovog Fakulteta u Sarajevu, Mostaru i Banjoj Luci te na Elektrotehničkom i Građevinskom fakultetu u Sarajevu. Na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu od 1965. drži predavanja iz Mehanike neprekidnih sredina. Paralelno s nastavom na redovnom, predavao je i na postdiplomskom studiju u Sarajevu i Beogradu. Tri školske godine u svojstvu stručnjaka tehničke pomoći (1968–1971) predavao je Mehaniku fluida na Tehničkom fakultetu Univerziteta u Kartumu – Sudan.

Riđanović je bio dio međunarodnog kluba Univerziteta u Ajovi (Iowa) zajedno sa studentima iz 50 zemalja sveta. Riđanović je treći sa desne strane u zadnjem redu.

Shvatajući značaj ogledne nastave i istraživačke infrastrukture, Muhamed Riđanović se s velikim entuzijazmom angažuje na projektovanju i izgradnji eksperimentalnih poligona i nabavci moderne mjerne opreme za pedagoške i istraživačke potrebe (prenosni aerodinamički tunel, kavitacioni tunel, stol za zračni mlaz, Rauzov precizni manometar). Svoje vizije i projekte realizira uglavnom u Zavodu za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu, čiji je saradnik bio neprekidno od 1955, stvorivši tako prvu savremenu eksperimentalnu bazu iz mehanike fluida u Bosni i Hercegovini. 

Dugo je bio šef Katedre za energetiku Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Grupe za mehaniku fluida Zavoda za hidrotehniku, potpredsjednik Jugoslovenskog društva za racionalnu i primijenjenu mehaniku, predsjednik Saveza društava za mehaniku Jugoslavije, predsjednik Društva za mehaniku Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine te član Američkog društva hidrauličara, Međunarodnog društva za hidraulička istraživanja i Europskog društva za primijenjenu matematiku i mehaniku.   

Muhamed Riđanović je prvi na području Jugoslavije uveo u nastavu predmet Mehanika fluida, čija materija predstavlja neophodnu osnovu za proučavanje hidrotehničkih problema, kao i problema u mašinstvu.

Naučnoistraživački i stručni radovi

Zbornik radova Akademije nauka i umjetnosti BiH 1984. godine posvećen akademiku Muhamedu Riđanoviću nakon njegove smrti.

Istraživačka djelatnost Muhameda Riđanovića obuhvata šire područje mehanike, posebno turbulencije i transportnih fenomena s primjenom u mašinstvu, energetici, građevini i arhitekturi. Njegov naučni i stručni opus obuhvata oko 60 radova, najvećim dijelom realiziranih u Zavodu za hidrotehniku. Jedan broj naučnih publikacija ostat će trajno zabilježen u naučnoj literaturi, kao npr. njegov metod proračuna graničnog sloja i otpora oscilirajućih tijela u fluidu, Drag coefficients of flat plates oscillating normally to their planes (1962), koji je u knjizi Kačka korablja (Semeon et al., 1969) naveden kao “metod Riđanovića” za proračun stabilizatora brodova. Zapaženi su mu također radovi Wake with zero change of momentum flux (1963) i Transformacija turbulentne energije u slučajevima tečenja sa slobodnom turbulencijom, za kojeg je 1966. dobio nagradu Jugoslovenskog društva za hidraulična istraživanja.

Posebno značajan uticaj je ostavio radovima posvećenim hidrodinamičkim problemima zaštite voda, s fokusom na istraživanju procesa u kraškim akumulacijama, njihove termalne stratifikacije i uticaja na kvalitet vode, njenog miješanja i zahvatanja. U ovoj oblasti se ističu radovi Hidrodinamika stratificiranih tokova (1971), Capacity of karst reservoirs for absorption of heat flux of solar radiatione (1975), Turbulentni transportni procesi u nehomogenom fluidu (1976), Destratifikacija termalno stratificiranih akumulacija (1977), Entrainment across a density interface in reservoirs in quasi-turbulent conditions (1977).

Značajni su mu također radovi u oblasti arhitektonske aerodinamike, posebno dinamičkog ponašanja objekata pod djelovanjem vjetra. Rad Određivanje aerodinamičkih efekata na cilindar poligonalnog poprečnog presjeka i drugi, bazirani na laboratorijskom istraživanju modela objekata, rezultirali su podlogama za prognozu efekata vjetra na visoke objekte izloženih ekstremnim uslovima, koje su primijenjene pri proračunu i projektovanju nekih novijih TV i PTT tornjeva u BiH.

Napisao je nekoliko uspješnih udžbenika koji svojom originalnošću, modernim pristupom, metodikom i stilom bivaju prihvaćeni i na univerzitetima van Bosne i Hercegovine. Sve ovo, kao i nesebična pomoć koju je pružao mlađim univerzitetskim centrima, posebno Mašinskom i Građevinskom fakultetu u Mostaru, donijeli su mu reputaciju utemeljitelja savremene mehanike fluida kao naučne i inženjerske discipline u Bosni i Hercegovini.

Priznanja i nagrade

  • 1966. - Dobitnik je nagrade Jugoslovenskog društva hidrauličara

  • 1974. - Nagrada Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine "Veselin Masleša" za knjigu "Hidrodinamika".

  • 1982. - 27. julska nagrada Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine za veliki naučni doprinos

  • Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine izabran je 1975. godine, a za redovnog 1981. godine.

  • Jedna ulica u Sarajevu, u Pofalićima, nosi je njegovo ime.

Drugi o Muhamedu Riđanoviću

“Profesor Riđanović posjedovao je sve pozitivne osobine naučnika-istraživača (poštenje, sposobnost privlačenja saradnika za izučavanje date problematike i njihovo usmjeravanje, uz nenametljivu pomoć i podsticanje; lakoću komuniciranja; poštovanje svačijeg rada i sl). U tom periodu, u oblasti mehanike fluida, oformljen je značajan i priznati naučnoistraživački kadar u BiH i šire”, piše Bajraktarević-Dobran Haša, kojoj je profesor Riđanović bio mentor pri izradi magistarskog rada 1979. godine.


Saradnici na tribute stranici

BH Futures Foundation želi se zahvaliti sljedećim pojedincima na doprinosu ovoj stranici posvćene Profesoru Riđanoviću:

Emela Devedzic i Dr. Eddie Custovic

1.     “Oslobođenje - Pioniri hidrotehnike u BiH: Profesor mehanike fluida sa violinom,” https://www.oslobodjenje.ba/magazin/tehnologija/nauka/profesor-mehanike-fluida-s-violinom-365577 (accessed 02.07.2021.) 

2. “Klix forum - Bošnjački izumitelji, naučnici i “tehno-glavonje”, https://forum.klix.ba/bosnjacki-izumitelji-naucnici-i-tehno-glavonje-t105842.html (accessed 17.11.2021.)

3. “Matematički modeli turbulentnih transportnih procesa. Zbornik radova u spomen akademiku Muhamedu Riđanoviću - Mathematical Models of Turbulent Transport Processes. Collection of Papers Devoted to academician Muhamed Ridjanovic”, Aleksandar Trumić, 1984, Posebna izdanja LXVI, knj. 13.,
Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine

4. WAKE WITH ZERO CHANGE OF MOMENTUM FLUX RIDJANOVIC, MUHAMED, The University of Iowa. ProQuest Dissertations Publishing, 1963. 6403420.